Stravování v dětství ovlivňuje celý náš život

Co jste jedli v dětství, budete jíst celý život, tvrdí britští vědci, kteří nedávno publikovali velmi zajímavé závěry svých dlouhodobých pozorování. Je sice všeobecně rozšířené, že modely stravování se formují v dětství, ale nyní přicházejí informace umožňující rodičům, návyky ve výživě využívat ještě efektivněji.

Na jedné straně jsou chuťové vjemy: dominuje chuť na sladké, protože mateřské mléko je sladké. Druhou dominantní chutí je slaná. Stálé a nekontrolované uspokojování pouze těchto dvou chutí v kojeneckém a předškolním věku dítěte vyvolává upřednostňování sladkostí a slaných mastných věcí po celý život. Na straně druhé jsou zrakové vjemy: např. dítě, které bude dostávat zejména křupavé věci, aby se mu rychleji prořezávali zuby", bude v období puberty a dospělosti mnohem častěji jíst sušenky, krekry, brambůrky a podobné potraviny. Jak se ukázalo, když se například dítě naučí jíst jeden druh sušenek a později si má vybrat mezi neznámým druhem sušenky a novým druhem potraviny (ovoce nebo zelenina), rozpozná podobu a upřednostní sušenky. Preference se začínají objevovat kolem druhého roku života, kdy již dítě rozumí mnohým pojmům a zná různé druhy potraviny. Pokud máma nebo táta pojmenuje, v dobré víře, že to pomůže, nový druh zeleniny (např. růžičkovou kapustu) jako "čokoládovou sušenku", dítě , přesto, že pojmy "sušenka" a "čokoláda" představují v jeho mysli příjemnou zkušenost, růžičkovou kapustu odmítne (dokonce bez ochutnání), protože se vůbec nepodobá ani na sušence ani čokoládě. Pamatujte tedy, že dítěti při zavádění nových věcí nelžete ani se je nesnažte „obalamutit“. To, že vám růžičková kapusta nechutná, neznamená, že nebude chutnat dítěti. Tímto způsobem ho jen zmatete a příště růžičkovou kapustu odmítne, ne proto, že mu nechutná, ale protože s tím byl spojen pocit zmatení.

Poučení?

Dětští lékaři a psychologové doporučují rodičům, aby, jakmile je to možné, používaly ve výživě dětí potraviny různých chutí, tvarů, barev a konzistence a to v přirozené podobě. Neučte děti jíst jen kaše a sušenky v chuťovém provedení "sladké" a "slané". Dejte jim mrkev, jablko, banán, kedluben, hrášek, meruňky ... v kaši přirozené chuti a hned, jak se dá, strčte jim ty potraviny do ruky celé. A když jíte tyto věci s nimi, netvářte se kysele! Tak pamatujte – co se v mládí naučíš,…

"Znovuobjevili" jste někdy v dospělosti nějakou potravinu, o které jste si mysleli, že vám nechutná od dětství?

Stravování v dětství ovlivňuje celý náš život patří do témat
 • Pavla 26.05.2013 13:33:41

  Plnena paprika. Kdyz jsem byla mala prejedla jsem se ji... od te doby jsem ji nemohla ani citit. Papriku v jakekoliv forme... Po porodu sveho ditete mi nevadi a dokonce jsem ji i pozrela :-).

 • rajce paja 28.07.2009 21:22:34

  Já určitě objevila rajče.Neměla jsem ráda že je uvnitř tekuté ale můj problém dramaticky vyřešili cherry rajčátka.Jsou sladká a tekutý vnitřek je minimální:)

 • Špenát Petr 05.06.2009 08:53:34

  Určitě špenát. Ta zelená břečka, co servírovali ve školní jídelně se vůbec nedá srovnat s tím, co se dá pořídit dnes..

 • Koprovka Ivan 04.06.2009 23:20:03

  Tak pro mě je to jednoznačně koprovka :) V mládí mi jako minimálně polovině populace nechutnala (zošklivili mi ji ve školní jídelně), ale časem jsem jí přišel na chuť. Ve svém okolí vidím hodně lidí, kteří to mají podobně.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Výživa dětí patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Výživa dětí

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku