Kojenecká strava kdysi a dnes

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Přestože kojení je bezesporu nejlepší a nejzdravější způsob výživy dítěte, alespoň do šesti měsíců věku, z nejrůznějších důvodů nemusí být nejlepší volbou pro matku. Právě pro tento případ, kdy matka není schopna kojit, existují možnosti náhradní výživy.

Nepřeberné množství značek, druhů, příchutí apod. může novopečeným maminkám pěkně zamotat hlavu, stejně jako rady pediatrů, obvykle se vůbec neshodující s doporučeními kamarádek ani odborných knih. Pro zajímavost se ohlédněme zpět, a to nejen o pár generací, ale i o pár set let.

Historie kojení - zvířecí mléko a kojná

Mateřstvím jako božím darem a novorozeneckou výživou se zabývaly matky už ve starověkém Egyptě. Po mnoho staletí se i v Evropě používalo v případě nedostatku mateřského mléka mléko zvířecí: kravské, kozí, ovčí i oslí. Kojnou využívaly bohatší rodiny.

První dny po porodu se miminkům podávalo mléko s medem. Teprve osmnácté století přineslo poznatky o vhodnosti kolostra pro výživu novorozence a přistoupilo se k okamžitému kojení.

K prvním příkrmům patřily obilné kaše, chléb v mléce a mělněné maso. Až na konci devatenáctého století se objevily první studie a odborná literatura o kojenecké výživě a způsobech náhrady mateřského mléka pro kojence.

Kojenecká strava na dnešním trhu

Jak je vidět, i tehdy si maminky nějak poradily a jejich děti byly zdravé, přestože neměly k dispozici zdaleka tolik, co nabízejí výrobci dnes. I za našeho dětství se kojenecká strava více či méně výrazně lišila od té dnešní, nebylo tolik druhů ani chutí náhradních mlék a příkrmů pro nejmenší, a přesto jsme jistě nestrádali ani nehladověli. Naše babičky a prababičky se asi nestačí divit výběru, ale také přísnosti výrobních a nutričních kritérií dnešní kojenecké stravy.

Existují mléka pro nedonošené děti, pro děti s alergiemi, pro děti špatně prospívající atd. Všechna tato mléka jsou přizpůsobena potřebám nejmenších dětí a podléhají kritériím evropské legislativy.

Smutné je, že i tady je viditelný neúprosný vliv komerčních zájmů, nezkušeným maminkám jsou doporučovány nejdražší značky produktů dětské výživy, přestože jejich složení bývá srovnatelné s některými z levnějších značek. Jde však zřejmě o těžko ovlivnitelný příznak dnešní doby. Většina matek však časem sama nejlépe pozná, co je pro její dítě nejlepší a dostačující.

Kojenecká strava kdysi a dnes patří do témat
  • dotaz mirkaabba 06.11.2012 12:25:51

    Dobrý den ráda bych se zeptala jaký je všeobecně názor na podávání jáhel pšeníčného bulguru a kuskusu dětem.Jáhly připravuji stejně jako v makrobiotice.Namočené 2-3hodiny je restuji na pánvi minimálně další 1hodinu.Potom přidávám zeleninu a mořskou solí jemně dochutímDěkuji Mirka

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Výživa dětí patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Výživa dětí

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku